- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Ceramic mug 300 ml TEODOR
Ceramic mug 300 ml TEODOR
Available colours
Classical coffee mug made of glossy ceramic with a capacity of 300ml. The packaging 87888V and PRO7A06 fit to the cup (ordered separately).
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8788806 (white) | 1 967 pc. | 15 780 pc. |
46 000 pc. 2026-05-12 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
6 x 8 cm | Friday, 10 April 2026 |
|
C1(D) ceramic decalc (D) Colors max: 7 |
20 x 7 cm | Friday, 10 April 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Wednesday, 8 April 2026 |
T3 (pad printing)
Top
5 cm
3 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Wednesday, 8 April 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (06) white |
| Material | ceramics |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 8 x 9,5 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,335 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6912002910 |
| EAN | 4064571021914 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | no packaging |
| Small package | 12 pcs. |
| Large package | 36 pcs. |
| Pcs per pallet | 1152 |
| Small master box (lenght) cm | 38,00 |
| Small master box (width) cm | 26,50 |
| Small master box (height) cm | 26,50 |
| Big master box (lenght) cm | 40,00 |
| Big master box (width) cm | 28,00 |
| Big master box (height) cm | 30,00 |
| Big master box (weight) kg | 12,050 |
| Small master box (weight) kg | 3,800 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 82 |
| Pallet (height) cm | 137 |
A ceramic mug in a classic shape is perfect for enjoying coffee and tea. This versatile item works well both as a personalized gift for employees and as a promotional gadget featuring your company logo. With a capacity of 300 ml and a comfortable handle that fits well in the hand, it offers ease of use.
The print we can add to the mug’s surface gives it character and makes it truly unique. The mug is also heat-resistant, allowing you to safely warm up beverages in the microwave. Due to the printing technique, we recommend hand washing.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 322 pcs. | 2 283 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 14 578 pcs. | 16 541 pcs. | 51 500 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 727 pcs. | 41 624 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 864 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 315 pcs. | 56 113 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 144 pcs. | 18 554 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 967 pcs. | 15 780 pcs. | 46 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 917 pcs. | 12 448 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 557 pcs. | 1 893 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 17 182 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 540 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 535 pcs. | 18 791 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 471 pcs. | 419 pcs. | 7 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 230 pcs. | 1 996 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 103 pcs. | 755 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 070 pcs. | 976 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 068 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 5 033 pcs. | 0 pcs. |