- Homepage
- Metal USB flash drive 8GB 2.0 ROSEMARIE
Metal USB flash drive 8GB 2.0 ROSEMARIE
Available colours
Metal USB stick with 8 GB storage capacity. Your advertisement will be engraved on the metal surface. Deliveries within Germany are subject to GEMA fees.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 2149307 (grey) | 7 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L2 (laser engraving) Colors max: 1 |
2 x 0,8 cm | Monday, 18 May 2026 |
L2 (laser engraving)
Front
2 cm
0,8 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L2 (laser engraving)
Back
2 cm
0,8 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (07) grey |
| Material | metal |
| Capacity | 8GB 2.0 |
| Product size | 4,5 x 1,7 x 0,4 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,008 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 8523511000 |
| EAN | 4064571007246 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 100 pcs. |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 36,00 |
| Big master box (width) cm | 31,00 |
| Big master box (height) cm | 28,00 |
| Big master box (weight) kg | 7,900 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
Metal USB flash drive with 8GB capacity, USB 2.0 type, is a versatile tool that performs perfectly in various situations. It’s ideal for storing and transferring important documents, photos, music, and videos.
Thanks to the option of engraving, this flash drive also makes an excellent promotional gadget or a practical and affordable gift. Its sleek design and functional keyring, which can be used to attach the drive to keys, make it not only a practical data storage device but also a stylish accessory.