- Homepage
- Eating & drinking
- Vacuum bottles
- Thermos flask 1000 ml ARIADNA
Thermos flask 1000 ml ARIADNA
Available colours
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6540107 (grey) | 982 pc. | 5 pc. |
3 000 pc. 2026-09-15 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 4 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
19 x 15 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
L4 (laser engraving 360) Colors max: 1 |
14 x 14 cm | Monday, 18 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Front
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Back
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
19 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
L4 (laser engraving 360)
Engraving all around
14 cm
14 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (07) grey |
| Material | metal, stainless steel |
| Capacity | 1000 ml |
| Product size | ⌀ 8,5 x 31 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,66 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 9617000000 |
| EAN | 4064571017856 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 20 pcs. |
| Large package | 20 pcs. |
| Pcs per pallet | 500 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 8.199999999999999 |
| Single packing (height) cm | 8.199999999999999 |
| Big master box (lenght) cm | 46,00 |
| Big master box (width) cm | 37,50 |
| Big master box (height) cm | 35,00 |
| Big master box (weight) kg | 13,200 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Single packing (weight) kg | 0.08 |
| Pallet (height) cm | 216 |
A 1000 ml thermos is an excellent choice for those who value durability and convenience. Made of stainless steel, this thermos is incredibly sturdy and resistant to damage. It has a diameter of approximately Ø 8.5 cm and a height of about 33 cm, making it spacious enough for one person or several.
When filled to capacity, the thermos holds at least 4 servings (4 x 250 ml), allowing you to enjoy your favorite coffee or tea for longer. The thermos features a silicone seal that ensures a tight closure and long-lasting temperature retention for your drinks, whether in winter or summer.
It keeps beverages hot for up to 24 hours and cold for up to 36 hours (measured at room temperature). Additionally, the set includes a practical cup, making it easy to enjoy your drinks anywhere.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 786 pcs. | 2 835 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 370 pcs. | 2 276 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 910 pcs. | 18 411 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 049 pcs. | 3 001 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 982 pcs. | 5 pcs. | 3 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 430 pcs. | 1 793 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 274 pcs. | 1 561 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 229 pcs. | 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 87 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 pcs. | 3 091 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 90 pcs. | 1 512 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 2 312 pcs. | 0 pcs. |