- Homepage
- Eating & drinking
- Kitchen accessories
- Coffee press jug 600 ml NATHAN
Coffee press jug 600 ml NATHAN
Available colours
Coffee or tea maker made of borosilicate glass with piston, strainer, bamboo lid and a capacity of 600 ml.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8264066 (transparent) | 25 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C2 (ceramic decalc) Colors max: 7 |
8 x 8 cm | Thursday, 21 May 2026 |
C2 (ceramic decalc)
Right side
8 cm
8 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C2 (ceramic decalc)
Left side
8 cm
8 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (66) transparent |
| Material | bamboo, borosilicate glass, stainless steel |
| Capacity | 600 ml |
| Product size | 17,5 x 9,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,433 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013420000 |
| EAN | 4064571031197 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Pcs per pallet | 480 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 11,5 |
| Single packing (height) cm | 11,5 |
| Big master box (lenght) cm | 46,00 |
| Big master box (width) cm | 37,00 |
| Big master box (height) cm | 40,00 |
| Big master box (weight) kg | 10,500 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 180 |
Coffee and tea infuser is an elegant and functional solution for hot beverage enthusiasts. Made from high-quality borosilicate glass, the infuser is resistant to thermal shocks, meaning it can withstand sudden temperature changes without the risk of cracking. Borosilicate glass is not only durable but also completely safe for your health.
An additional advantage of this product is its capacity, perfect for preparing coffee or tea for one or two people. The stylish bamboo lid adds a natural charm and ensures that your drink stays warm while preserving its aroma. Thanks to its aesthetic appeal and practical features, this infuser pot serves as a fully eco-friendly, stylish promotional gadget.General features: Infuser components made from A2 grade stainless steel.
Other materials: borosilicate glass, bamboo wood. Capacity: 600 ml.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 2) certificate2.pdf |
Bamboo and wood are natural materials, so each product may vary slightly, which also affects laser engraving. These differences do not affect the use of the product and cannot be grounds for a complaint.
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 826 pcs. | 1 865 pcs. | 0 pcs. |
New product
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 16 pcs. | 2 930 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 pcs. | 9 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 800 pcs. | 3 085 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 7 152 pcs. | 4 907 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 5 188 pcs. | 20 152 pcs. | 50 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 810 pcs. | 3 957 pcs. | 15 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 891 pcs. | 6 441 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 538 pcs. | 9 630 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 291 pcs. | 8 153 pcs. | 100 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 180 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 089 pcs. | 4 029 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 698 pcs. | 2 194 pcs. | 10 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 510 pcs. | 5 808 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 457 pcs. | 6 070 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 284 pcs. | 33 173 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 016 pcs. | 487 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 776 pcs. | 14 673 pcs. | 9 600 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 578 pcs. | 7 999 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Recycled