- Homepage
- Eating & drinking
- Kitchen accessories
- Ceramic bowl 550 ml SOPHIA
Ceramic bowl 550 ml SOPHIA
Available colours
Ceramic bowl with a fluted pattern and a capacity of 550 ml. An eye-catcher and ideal for breakfast cereals, snacks, bowls and much more.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8384006 (white) | 769 pc. | 0 pc. |
6 000 pc. 2026-09-15 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C2 (ceramic decalc) Colors max: 7 |
4 x 2 cm | Thursday, 21 May 2026 |
C2 (ceramic decalc)
Center
4 cm
2 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (06) white |
| Material | ceramics |
| Capacity | 550 ml |
| Product size | ⌀ 13 x 6,8 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,418 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6912002910 |
| EAN | 4064571039049 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 36 pcs. |
| Large package | 36 pcs. |
| Pcs per pallet | 648 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 42,50 |
| Big master box (width) cm | 30,00 |
| Big master box (height) cm | 47,50 |
| Big master box (weight) kg | 15,050 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 160 |
Ceramic bowl with an attractive pattern and a capacity of 550 ml. Timeless and functional, enhanced with a touch of elegance thanks to the distinctive stripes on the rim of the bowl.
Perfect for balls and catering events, ideal as a serving bowl for various snacks and salads, as well as a promotional item for the hospitality industry. Its light color scheme makes it easy to match this bowl with different styles and table settings.
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 826 pcs. | 1 865 pcs. | 0 pcs. |
New product
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 16 pcs. | 2 930 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 pcs. | 9 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 800 pcs. | 3 085 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 7 152 pcs. | 4 907 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 5 188 pcs. | 20 152 pcs. | 50 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 810 pcs. | 3 957 pcs. | 15 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 891 pcs. | 6 441 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 538 pcs. | 9 630 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 291 pcs. | 8 153 pcs. | 100 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 180 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 089 pcs. | 4 029 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 698 pcs. | 2 194 pcs. | 10 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 510 pcs. | 5 808 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 457 pcs. | 6 070 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 284 pcs. | 33 173 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 016 pcs. | 487 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 776 pcs. | 14 673 pcs. | 9 600 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 578 pcs. | 7 999 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Recycled