- Homepage
- Eating & drinking
- Thermal cups & bottles
- Thermal mug 300 ml JOHN
Thermal mug 300 ml JOHN
Available colours
Double-walled stainless steel mug with handle, bamboo lid and 350ml capacity.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8392803 (black) | 475 pc. | 1 042 pc. |
0 pc. |
| 8392804 (blue) | 590 pc. | 919 pc. |
0 pc. |
| 8392805 (red) | 1 626 pc. | 687 pc. |
0 pc. |
| 8392806 (white) | 513 pc. | 1 431 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 4 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
o 4 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Lid
ø 4 cm
cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Right side
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Left side
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
T4 (pad printing)
Right side
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
T4 (pad printing)
Left side
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (04) blue |
| Material | bamboo, stainless steel |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 8 x 12,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,305 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7323930090 |
| EAN | 4064571039308 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 10 pcs. |
| Large package | 20 pcs. |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 52,00 |
| Big master box (width) cm | 44,00 |
| Big master box (height) cm | 15,00 |
| Big master box (weight) kg | 6,100 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
A 300 ml thermal mug is an excellent choice for those seeking functionality, style, and eco-friendly solutions. Thanks to its double stainless steel walls, the mug provides excellent thermal insulation, keeping your drink at the perfect temperature for longer. Hot beverages stay warm for up to 1 hour, while cold drinks remain cool for up to 2 hours, making it an ideal everyday companion—whether at the office, as a gift, or on trips.The mug features a bamboo lid that not only adds an elegant touch but also offers extra functionality.
Bamboo is an eco-friendly material that aligns with the trend of caring for the environment, while also ensuring durability and strength. The lid securely prevents spills, making the mug convenient to use and easy to take wherever you need it—be it work, a walk, or travel.With a 300 ml capacity, the mug is perfectly sized for your favorite coffee, tea, or refreshing drink without taking up much space in your bag or backpack. Its simple yet modern design looks great in any setting and is ideal for personalization, such as corporate promotional gifts.Safe for health (food-safe) and made from high-quality materials, this thermal mug with a bamboo lid is a fantastic choice for those who value aesthetics, convenience, and care for the planet.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf |
Bamboo and wood are natural materials, so each product may vary slightly, which also affects laser engraving. These differences do not affect the use of the product and cannot be grounds for a complaint.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 252 pcs. | 10 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 999 pcs. | 6 870 pcs. | 0 pcs. |
New product
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 917 pcs. | 4 308 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 634 pcs. | 2 528 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 504 pcs. | 2 484 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 040 pcs. | 3 630 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 900 pcs. | 921 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 898 pcs. | 3 516 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 447 pcs. | 1 511 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 420 pcs. | 2 052 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 305 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 55 pcs. | 3 621 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 18 pcs. | 1 616 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 993 pcs. | 49 pcs. | 5 000 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 5 pcs. | 4 459 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 402 pcs. | 7 230 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 036 pcs. | 447 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 892 pcs. | 5 376 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 816 pcs. | 699 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 727 pcs. | 3 736 pcs. | 0 pcs. |