- Homepage
- Eating & drinking
- Thermal cups & bottles
- Thermal mug 500 ml KORNEL
Thermal mug 500 ml KORNEL
Available colours
Vacuum coffee mug made of stainless steel with a capacity of 500ml. The ceramic coating on the inside is tasteless and odourless and is particularly suitable for tea and coffee. Mug won't be 100% leak-proof if the liquid inside at a fairly high temperature or if the mug is upside down.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8431803 (black) | 889 pc. | 6 607 pc. |
0 pc. |
| 8431806 (white) | 633 pc. | 1 995 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 4 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
L4 (laser engraving 360) Colors max: 1 |
18 x 8 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Right side
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Left side
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L4 (laser engraving 360)
Engraving all around
18 cm
8 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (03) black |
| Material | ceramics, plastic, silicon, stainless steel |
| Capacity | 500 ml |
| Product size | ⌀ 8,8 x 16,8 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,33 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 9617000000 |
| EAN | 4064571040236 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 25 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |
| Pcs per pallet | 750 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 49,00 |
| Big master box (width) cm | 49,00 |
| Big master box (height) cm | 37,00 |
| Big master box (weight) kg | 16,000 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 87 |
| Pallet (height) cm | 160 |
A 500 ml thermal mug is an elegant and functional choice for those who want to enjoy their favorite beverages for an extended time. Made from high-quality stainless steel with a ceramic interior, it perfectly maintains the drink’s temperature – hot beverages stay warm for up to 2 hours, while cold drinks remain cool for 3 hours. The ceramic lining ensures that no odors or flavors from previous drinks linger, making it ideal for beverages like coffee or tea.Thanks to vacuum insulation technology, the mug not only keeps drinks at the right temperature but also offers comfortable handling by staying cool on the outside.
Its leak-proof lid minimizes the risk of spills, although it’s important to note that with very hot liquids or if the mug is turned upside down, it is not 100% leak-proof.This mug is the perfect choice for the office, travel, or everyday use, combining modern design with practicality. With its 500 ml capacity, it easily fits into bags, backpacks, or car cup holders, providing convenience wherever you go. Its minimalist look and premium materials make it an excellent option both for work and as a gift.Invest in a mug that enhances your drinking comfort and lets you enjoy your favorite beverages in the best quality all day long.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 2) certificate2.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 252 pcs. | 10 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 999 pcs. | 6 870 pcs. | 0 pcs. |
New product
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 917 pcs. | 4 308 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 634 pcs. | 2 528 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 504 pcs. | 2 484 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 040 pcs. | 3 630 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 900 pcs. | 921 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 898 pcs. | 3 516 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 447 pcs. | 1 511 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 420 pcs. | 2 052 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 305 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 55 pcs. | 3 621 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 18 pcs. | 1 616 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 993 pcs. | 49 pcs. | 5 000 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 5 pcs. | 4 459 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 402 pcs. | 7 230 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 036 pcs. | 447 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 892 pcs. | 5 376 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 816 pcs. | 699 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 727 pcs. | 3 736 pcs. | 0 pcs. |