- Homepage
- Eating & drinking
- Kitchen accessories
- Set of 400 ml kettle and 200 ml cup ELIAS
Set of 400 ml kettle and 200 ml cup ELIAS
Available colours
2-in-1 tea set with a tea cup (200ml), teapot (400ml) and saucer made of high-quality porcelain for best tea enjoyment.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8885406 (white) | 193 pc. | 610 pc. |
2 000 pc. 2026-09-15 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C2 (ceramic decalc) Colors max: 7 |
5 x 3 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
4 x 3 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
C2 (ceramic decalc)
Teapot
5 cm
3 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C2 (ceramic decalc)
Cup
5 cm
3 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C2 (ceramic decalc)
Saucer
5 cm
3 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (06) white |
| Material | ceramics |
| Capacity | 400 ml |
| Product size | 15,8 x 15 x 15,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,938 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6911100090 |
| EAN | 4064571022263 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 8 pcs. |
| Large package | 8 pcs. |
| Pcs per pallet | 420 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 15.5 |
| Single packing (height) cm | 15.5 |
| Big master box (lenght) cm | 34,00 |
| Big master box (width) cm | 34,00 |
| Big master box (height) cm | 31,50 |
| Big master box (weight) kg | 7,500 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
The 400 ml teapot and 200 ml cup set is an elegant combination, perfect for serving tea. Made from porcelain, this set blends aesthetics with functionality, creating an ideal ensemble for the office, home, or as a gift. The 400 ml teapot holds just the right amount of beverage, while the 200 ml cup is perfect for serving tea in comfortable portions.
The cup comes with a delicate saucer that highlights the sophisticated character of the entire set.Crafted from high-quality porcelain, the set ensures durability and scratch resistance. This makes it a food-safe product, ideal for everyday use as well as special occasions.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 826 pcs. | 1 865 pcs. | 0 pcs. |
New product
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 16 pcs. | 2 930 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 pcs. | 9 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 800 pcs. | 3 085 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 7 152 pcs. | 4 907 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 5 188 pcs. | 20 152 pcs. | 50 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 810 pcs. | 3 957 pcs. | 15 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 891 pcs. | 6 441 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 538 pcs. | 9 630 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 291 pcs. | 8 153 pcs. | 100 000 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 180 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 089 pcs. | 4 029 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 698 pcs. | 2 194 pcs. | 10 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 510 pcs. | 5 808 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 457 pcs. | 6 070 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 284 pcs. | 33 173 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 016 pcs. | 487 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 776 pcs. | 14 673 pcs. | 9 600 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 578 pcs. | 7 999 pcs. | 0 pcs. |
Eco
Recycled