- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Glass mug 300 ml MATHILDE
Glass mug 300 ml MATHILDE
Available colours
Glass mug for any kind of drinks with a content of 300ml.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8333166 (transparent) | 14 pc. | 0 pc. |
59 500 pc. 2026-09-01 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
6 x 8 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
C1(D) ceramic decalc (D) Colors max: 7 |
20 x 7 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
20 x 7 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
C1(A) ceramic decalc
Right side
6 cm
8 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(A) ceramic decalc
Left side
6 cm
8 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(D) ceramic decalc
All around print
20 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
20 cm
7 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (66) transparent |
| Material | glass |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 7,9 x 9,5 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,366 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013499900 |
| EAN | 4064571021563 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | no packaging |
| Small package | 6 pcs. |
| Large package | 48 pcs. |
| Pcs per pallet | 1152 |
| Small master box (lenght) cm | 26,00 |
| Small master box (width) cm | 18,00 |
| Small master box (height) cm | 18,00 |
| Big master box (lenght) cm | 54,00 |
| Big master box (width) cm | 37,00 |
| Big master box (height) cm | 22,00 |
| Big master box (weight) kg | 17,550 |
| Small master box (weight) kg | 2,100 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 170 |
Glass mug with a capacity of 300 ml, a classic choice featuring a comfortable handle, made from high-quality, clear glass – perfect for serving coffee, tea, juices, or other favorite beverages. Additionally, the transparent surface of the mug allows for custom logo printing, making it an easy way to promote your brand. The glass wall thickness is 0.3 cm, providing durability and comfortable use, and the product is food-safe.
This mug is an ideal choice for those who appreciate simplicity and minimalism. Thanks to its versatile capacity and classic design, it works perfectly both in the home kitchen and office environment.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 312 pcs. | 2 281 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 48 pcs. | 2 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 17 449 pcs. | 53 784 pcs. | 0 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 138 pcs. | 38 949 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 595 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 034 pcs. | 52 671 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 916 pcs. | 12 345 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 16 027 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 538 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 533 pcs. | 18 788 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 458 pcs. | 1 693 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 226 pcs. | 1 796 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 096 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 067 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 754 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 032 pcs. | 834 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 020 pcs. | 735 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 975 pcs. | 4 041 pcs. | 5 010 pcs. |