- Homepage
- Eating & drinking
- Hip flasks
- Hip flask OLYMPOS 237 ml Schwarzwolf
Hip flask OLYMPOS 237 ml Schwarzwolf
Available colours
Hip flask in a simple black design with capacity of 237 ml. Made of stainless steel.
Availability
| Color | 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| F5000100AJ303 (black) | 3 pc. | 1 245 pc. |
1 000 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
6 x 3 cm | Monday, 18 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Front
6 cm
3 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schwarzwolf |
| Color | (03) black |
| Material | stainless steel |
| Capacity | 237 ml |
| Product size | 13 x 9,5 x 2,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,18 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 73239300 |
| EAN | 8595611007040 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | Schwarzwolf box |
| Small package | 1 pcs. |
| Large package | 100 pcs. |
| Big master box (lenght) cm | 33 |
| Big master box (width) cm | 18.50 |
| Big master box (height) cm | 34.50 |
| Big master box (weight) kg | 52 |
The OLYMPOS flask by Schwarzwolf is a classic at its finest – elegant, sturdy, and practical. Made from stainless steel, it’s perfect both as a personal accessory for outdoor adventures and as a unique gift idea.
Thanks to its food-safe certification, you can be confident that the flask is safe for contact with beverages and ready for everyday use.With a capacity of 237 ml, it’s compact yet spacious enough to provide a touch of comfort during chilly days in the mountains or on a camping trip. The flask impresses with its simple, timeless design that perfectly reflects Schwarzwolf’s aesthetic.The entire product comes packaged in an elegant gift box featuring the Schwarzwolf logo, making it an ideal present for any adventure lover, outdoor enthusiast, or style connoisseur.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 815 pcs. | 20 316 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 996 pcs. | 4 298 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 911 pcs. | 2 233 pcs. | 15 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 732 pcs. | 1 338 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 624 pcs. | 4 490 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 147 pcs. | 2 690 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 27 pcs. | 707 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 20 pcs. | 4 540 pcs. | 3 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 8 pcs. | 1 056 pcs. | 1 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 pcs. | 4 982 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 pcs. | 1 245 pcs. | 1 000 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 pcs. | 300 pcs. | 1 024 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 1 155 pcs. | 1 000 pcs. |