- Homepage
- Eating & drinking
- Vacuum bottles
- Thermos flask 550 ml MASSIMILIANO
Thermos flask 550 ml MASSIMILIANO
Available colours
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6241407 (grey) | 2 pc. | 3 091 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
21 x 14 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 4 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
L4 (laser engraving 360) Colors max: 1 |
18 x 8 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 4 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
21 cm
14 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
L3 (laser engraving)
Front
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Back
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L4 (laser engraving 360)
Engraving all around
18 cm
8 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (07) grey |
| Material | stainless steel |
| Capacity | 550 ml |
| Product size | 7,3 x 23,7 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,326 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 9617000000 |
| EAN | 4064571028043 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 36 pcs. |
| Large package | 36 pcs. |
| Pcs per pallet | 648 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 50,50 |
| Big master box (width) cm | 49,00 |
| Big master box (height) cm | 27,00 |
| Big master box (weight) kg | 11,750 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 175 |
A 550 ml thermos is a reliable product that combines high-quality craftsmanship with functionality. Made of stainless steel, it is durable and resistant to damage, making it the perfect companion for everyday use, whether at work or on outdoor adventures. Thanks to vacuum insulation technology, the thermos effectively maintains the temperature of your beverage for a long time—keeping drinks hot for 24 hours and cold for 36 hours—allowing you to enjoy your favorite beverages at the ideal temperature all day long.The innovative design of the thermos ensures complete leak-proof performance, eliminating the risk of spills, so you can take it anywhere without worrying about stains or leaks.
This makes the thermos practical and safe to use, even on the go, in your backpack or bag.The product features a carrying handle that provides convenience and mobility, making it easy to take the thermos wherever you need access to a hot or cold drink. Additionally, the thermos is designed with health-conscious users in mind.
The food-grade material makes it safe for everyday use.The 550 ml thermos is an excellent choice for those who value convenience, functionality, and aesthetics. Thanks to its durability and performance, it is ideal for both the office and as a gift, and its elegant design complements any style, providing comfort every day.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 786 pcs. | 2 835 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 370 pcs. | 2 276 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 910 pcs. | 18 411 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 049 pcs. | 3 001 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 982 pcs. | 5 pcs. | 3 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 430 pcs. | 1 793 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 274 pcs. | 1 561 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 229 pcs. | 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 87 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 pcs. | 3 091 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 90 pcs. | 1 512 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 2 312 pcs. | 0 pcs. |