- Homepage
- Eating & drinking
- Vacuum bottles
- Thermos flask 500 ml LACEY
Thermos flask 500 ml LACEY
Available colours
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6043006 (white) | 229 pc. | 863 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
5 x 5 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
19 x 13 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Front
5 cm
5 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Right side
5 cm
5 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Left side
5 cm
5 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
19 cm
13 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (06) white |
| Material | aluminium, metal, plastic |
| Capacity | 500 ml |
| Product size | ⌀ 7 x 25,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,375 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 9617000000 |
| EAN | 4064571014299 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 24 pcs. |
| Large package | 24 pcs. |
| Pcs per pallet | 576 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 8 |
| Single packing (height) cm | 8 |
| Big master box (lenght) cm | 50,00 |
| Big master box (width) cm | 34,00 |
| Big master box (height) cm | 29,00 |
| Big master box (weight) kg | 9,000 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 190 |
A 500 ml thermos is a reliable solution for those who value functionality and durability. Made of stainless steel and equipped with vacuum insulation, it effectively maintains the temperature of beverages for an extended period. Hot drinks stay warm for up to 24 hours, while cold drinks retain their temperature for up to 36 hours.Thanks to its leak-proof seal, the thermos is completely spill-proof, ensuring comfort and safety in any situation.
It’s perfect for travel, work, university, or outdoor activities. An added bonus is the included plastic cup, which makes drinking convenient without the need for extra cups.With its minimalist design and sturdy construction, this thermos is ideal for everyday use as well as longer trips. Made from food-safe materials that meet the highest quality standards, it is free from harmful substances.Practical, lightweight, and handy, the 500 ml thermos is an excellent choice for anyone seeking a dependable product that combines convenience, durability, and elegant style.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 786 pcs. | 2 835 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 370 pcs. | 2 276 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 910 pcs. | 18 411 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 049 pcs. | 3 001 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 982 pcs. | 5 pcs. | 3 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 430 pcs. | 1 793 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 274 pcs. | 1 561 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 229 pcs. | 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 87 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 pcs. | 3 091 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 90 pcs. | 1 512 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 2 312 pcs. | 0 pcs. |