- Homepage
- Eating & drinking
- Vacuum bottles
- Thermos flask 500 ml ERIKA
Thermos flask 500 ml ERIKA
Available colours
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6542003 (black) | 2 550 pc. | 4 680 pc. |
0 pc. |
| 6542004 (blue) | 3 017 pc. | 5 091 pc. |
0 pc. |
| 6542005 (red) | 1 049 pc. | 3 001 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
5 x 5 cm | Monday, 18 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
19 x 15 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
L4 (laser engraving 360) Colors max: 1 |
8 x 10 cm | Monday, 18 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Front
5 cm
5 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Back
5 cm
5 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
19 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
L4 (laser engraving 360)
Engraving all around
8 cm
10 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (03) black |
| Material | metal, stainless steel |
| Capacity | 500 ml |
| Product size | ⌀ 7 x 24 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,363 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 9617000000 |
| EAN | 4064571017894 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 20 pcs. |
| Large package | 20 pcs. |
| Pcs per pallet | 720 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 7.5 |
| Single packing (height) cm | 7.5 |
| Big master box (lenght) cm | 38,00 |
| Big master box (width) cm | 31,00 |
| Big master box (height) cm | 28,00 |
| Big master box (weight) kg | 7,250 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 190 |
This 500 ml thermos features vacuum-insulated walls that provide excellent thermal insulation, keeping drinks hot for up to 24 hours and cold for up to 36 hours (measured at room temperature). Whether you need a hot beverage on a winter day or a refreshing cold drink in the summer, this thermos will be your reliable companion. Its matte surface with a lacquered finish gives the thermos an elegant and modern look, while the included cup offers convenient handling and use.
Additionally, the silicone seal ensures a leak-proof design, so you can be confident your drink won’t spill during transport. This thermos is perfect for hiking, picnics, and other outdoor activities, as well as for keeping an extra supply of your favorite coffee or tea at school or work. Choose the thermos with a practical cup included and enjoy your drinks at the perfect temperature all day long!
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 786 pcs. | 2 835 pcs. | 5 000 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 370 pcs. | 2 276 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 910 pcs. | 18 411 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 049 pcs. | 3 001 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 982 pcs. | 5 pcs. | 3 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 430 pcs. | 1 793 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 274 pcs. | 1 561 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 229 pcs. | 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 87 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 pcs. | 3 091 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 90 pcs. | 1 512 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 2 312 pcs. | 0 pcs. |