- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Ceramic mug soft touch 300 ml ULF
Ceramic mug soft touch 300 ml ULF
Available colours
Ceramic mug with rubberized coating in different colors, and 300 ml capacity. We will engrave your logo onto the mug. Recommended manual cleaning.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8065403 (black) | 0 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| 8065404 (blue) | 0 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| 8065405 (red) | 0 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| 8065408 (yellow) | 0 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| 8065409 (green) | 0 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 3 cm | Monday, 18 May 2026 |
L3 (laser engraving)
Right side
4 cm
3 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
L3 (laser engraving)
Left side
4 cm
3 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (05) red |
| Material | ceramics |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 8,4 x 9,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,349 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6911100090 |
| EAN | 4064571020047 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box, plastic bag |
| Small package | 48 pcs. |
| Large package | 48 pcs. |
| Pcs per pallet | 900 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 46,00 |
| Big master box (width) cm | 26,00 |
| Big master box (height) cm | 50,00 |
| Big master box (weight) kg | 16,750 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 180 |
The 300 ml soft touch ceramic mug is an elegant option that combines functionality with modern design. Thanks to its rubberized coating, the mug offers a pleasant tactile experience, and its stylish appearance makes it an ideal choice for the office, home, or as a gift.
Made from food-safe materials, this mug ensures comfortable use. Due to the delicate rubberized coating, it is not suitable for dishwasher cleaning; hand washing is recommended to preserve its aesthetics and durability for longer.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 312 pcs. | 2 281 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 48 pcs. | 2 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 17 449 pcs. | 53 784 pcs. | 0 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 138 pcs. | 38 949 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 595 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 034 pcs. | 52 671 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 916 pcs. | 12 345 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 16 027 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 538 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 533 pcs. | 18 788 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 458 pcs. | 1 693 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 226 pcs. | 1 796 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 096 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 067 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 754 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 032 pcs. | 834 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 020 pcs. | 735 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 975 pcs. | 4 041 pcs. | 5 010 pcs. |