- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Ceramic mug 350 ml RAYMOND
Ceramic mug 350 ml RAYMOND
Available colours
Nostalgia ceramic cup with 350ml filling capacity.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8084303 (black) | 1 680 pc. | 9 799 pc. |
0 pc. |
| 8084304 (blue) | 1 336 pc. | 4 063 pc. |
0 pc. |
| 8084305 (red) | 328 pc. | 7 258 pc. |
0 pc. |
| 8084306 (white) | 1 775 pc. | 6 744 pc. |
20 000 pc. 2026-09-15 |
| 8084307 (grey) | 36 pc. | 12 780 pc. |
0 pc. |
| 8084309 (green) | 458 pc. | 2 954 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
5 x 5 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
C1(D) ceramic decalc (D) Colors max: 7 |
20 x 6 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
C1(A) ceramic decalc
Right side
5 cm
5 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(D) ceramic decalc
All around print
20 cm
6 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (04) blue |
| Material | porcelain |
| Capacity | 350 ml |
| Product size | ⌀ 8,9 x 8,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,352 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6912002310 |
| EAN | 4064571020412 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 48 pcs. |
| Large package | 48 pcs. |
| Pcs per pallet | 960 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 10 |
| Single packing (height) cm | 10 |
| Big master box (lenght) cm | 48,50 |
| Big master box (width) cm | 33,00 |
| Big master box (height) cm | 40,00 |
| Big master box (weight) kg | 16,900 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 180 |
Ceramic mug with a capacity of 350 ml, inspired by retro style and perfectly reminiscent of classic pots. Its unique design gives every drink a distinctive character, making drinking a true pleasure. Food-safe and compliant with FOOD-SAFE standards, it is suitable for everyday use.
Ideal for the office, kitchen, or as an elegant gift for lovers of traditional style. Made from sturdy ceramic, it is durable and easy to care for, making it a reliable companion for any time of day.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 312 pcs. | 2 281 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 48 pcs. | 2 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 17 449 pcs. | 53 784 pcs. | 0 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 138 pcs. | 38 949 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 595 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 034 pcs. | 52 671 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 916 pcs. | 12 345 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 16 027 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 538 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 533 pcs. | 18 788 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 458 pcs. | 1 693 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 226 pcs. | 1 796 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 096 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 067 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 754 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 032 pcs. | 834 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 020 pcs. | 735 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 975 pcs. | 4 041 pcs. | 5 010 pcs. |