- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Ceramic mug color changing sublimation 300 ml JACOPO
Ceramic mug color changing sublimation 300 ml JACOPO
Available colours
Effective sublimation mug: when cold the imprint vanishes under the coloured lacquering. As soon as hot liquid is filled in, the coloured imprint appears. Your advertising is printed allover the mug, even photo prints are possible. Recommended manual cleaning.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8343803 (black) | 1 146 pc. | 6 207 pc. |
0 pc. |
| 8343805 (red) | 198 pc. | 0 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
SU2 (sublimation) Colors max: Full color |
19 x 8 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
SU2 (sublimation)
All around print
19 cm
8 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Print on white surfaces only
Hand-wash recommended
Vibrant and saturated colours
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (03) black |
| Material | ceramics |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 8,2 x 9,6 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,35 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6912002910 |
| EAN | 4064571021631 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | plastic bag |
| Small package | 12 pcs. |
| Large package | 36 pcs. |
| Pcs per pallet | 1728 |
| Small master box (lenght) cm | 38,00 |
| Small master box (width) cm | 26,00 |
| Small master box (height) cm | 26,00 |
| Big master box (lenght) cm | 40,00 |
| Big master box (width) cm | 28,00 |
| Big master box (height) cm | 31,00 |
| Big master box (weight) kg | 12,600 |
| Small master box (weight) kg | 4,100 |
| Single packing (weight) kg | 0.001 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 201 |
A 300 ml ceramic sublimation mug is a unique product that surprises with its color-changing effect. When the mug is cold, its surface remains uniform, but after filling it with a hot beverage, a hidden print appears on the mug, making it an excellent choice for personalized gifts, promotions, or creative projects.
Made from food-safe ceramic, the mug is recommended for hand washing to ensure long-lasting durability and protection of the print. This way, every drink you prepare becomes a special experience.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 312 pcs. | 2 281 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 48 pcs. | 2 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 17 449 pcs. | 53 784 pcs. | 0 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 138 pcs. | 38 949 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 595 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 034 pcs. | 52 671 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 916 pcs. | 12 345 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 16 027 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 538 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 533 pcs. | 18 788 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 458 pcs. | 1 693 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 226 pcs. | 1 796 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 096 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 067 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 754 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 032 pcs. | 834 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 020 pcs. | 735 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 975 pcs. | 4 041 pcs. | 5 010 pcs. |