- Homepage
- Eating & drinking
- Mugs
- Ceramic mug 300 ml PAOLO
Ceramic mug 300 ml PAOLO
Available colours
Classic coffee mug with 300ml capacity - made out of shiny ceramic. We add a ceramig transfer with your logo onto the mug.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8009503 (black) | 339 pc. | 526 pc. |
7 000 pc. 2026-10-06 |
| 8009504 (blue) | 4 pc. | 7 372 pc. |
5 000 pc. 2026-10-06 |
| 8009505 (red) | 244 pc. | 3 536 pc. |
8 000 pc. 2026-10-06 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
6 x 8 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
C1(D) ceramic decalc (D) Colors max: 7 |
20 x 7 cm | Thursday, 21 May 2026 |
C1(A) ceramic decalc
Right side
6 cm
8 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(D) ceramic decalc
All around print
20 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (03) black |
| Material | ceramics |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 8 x 9,5 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,331 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 6912002510 |
| EAN | 4064571019515 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | no packaging |
| Small package | 12 pcs. |
| Large package | 36 pcs. |
| Pcs per pallet | 1440 |
| Small master box (lenght) cm | 38,00 |
| Small master box (width) cm | 27,00 |
| Small master box (height) cm | 27,00 |
| Big master box (lenght) cm | 40,00 |
| Big master box (width) cm | 28,00 |
| Big master box (height) cm | 31,00 |
| Big master box (weight) kg | 11,900 |
| Small master box (weight) kg | 3,750 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 190 |
A 300 ml ceramic mug is an elegant choice for the office or as a gift. Made from high-quality ceramic, it features a glossy, colorful surface that gives it a modern and stylish look. Its classic shape makes it perfect for everyday use, whether for drinking coffee, tea, or other beverages.
The mug is health-safe, thanks to materials that meet FOOD-SAFE standards. An excellent choice for those who appreciate functionality and aesthetics combined.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 312 pcs. | 2 281 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 48 pcs. | 2 896 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 17 449 pcs. | 53 784 pcs. | 0 pcs. |
Bestseller
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 138 pcs. | 38 949 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 4 009 pcs. | 3 863 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 3 598 pcs. | 3 595 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 0 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
Sold out
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 034 pcs. | 52 671 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 916 pcs. | 12 345 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 547 pcs. | 16 027 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 538 pcs. | 2 587 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 533 pcs. | 18 788 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 458 pcs. | 1 693 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 226 pcs. | 1 796 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 096 pcs. | 3 769 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 067 pcs. | 1 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 043 pcs. | 754 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 032 pcs. | 834 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 020 pcs. | 735 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 975 pcs. | 4 041 pcs. | 5 010 pcs. |