- Homepage
- Eating & drinking
- Bottles
- Plastic bottle 550 ml DENISE
Plastic bottle 550 ml DENISE
Available colours
550 ml drinking bottle in trendy colours, made of soft touch plastic. We will engrave your logo onto the bottle.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6065605 (red) | 1 681 pc. | 3 514 pc. |
0 pc. |
| 6065608 (yellow) | 152 pc. | 3 515 pc. |
0 pc. |
| 6065610 (orange) | 1 906 pc. | 2 826 pc. |
0 pc. |
| 6065624 (light blue) | 1 058 pc. | 2 891 pc. |
5 000 pc. 2026-09-15 |
| 6065629 (light green) | 155 pc. | 1 469 pc. |
5 000 pc. 2026-09-15 |
| 6065666 (transparent) | 38 pc. | 5 049 pc. |
5 000 pc. 2026-09-15 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
DC2 (UV print up to 30 cm2) Colors max: Full color |
2 x 7 cm | Monday, 18 May 2026 |
DC2 (UV print up to 30 cm2)
Front
2 cm
7 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Requires 2 mm bleed
File resolution min. 300 dpi
Marking durability
Term of marking: Monday, 18 May 2026
DC2 (UV print up to 30 cm2)
Back
2 cm
7 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Requires 2 mm bleed
File resolution min. 300 dpi
Marking durability
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (08) yellow |
| Material | plastic |
| Capacity | 550 ml |
| Product size | ⌀ 6,5 x 23 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,119 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 3924900090 |
| EAN | 4064571014589 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |
| Pcs per pallet | 1050 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Single packing (width) cm | 7.5 |
| Single packing (height) cm | 7.5 |
| Big master box (lenght) cm | 38,00 |
| Big master box (width) cm | 38,00 |
| Big master box (height) cm | 50,00 |
| Big master box (weight) kg | 5,950 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 220 |
A 550 ml plastic bottle is the perfect solution for those seeking convenience and functionality. Made from soft-touch plastic with a rubberized finish, it offers comfort and a secure grip. Thanks to the metal cap with a LEAKPROOF system, your drink stays tightly sealed, eliminating the risk of accidental spills.
Safe for health (FOOD-SAFE), this 550 ml bottle is ideal for everyday activities—whether at work, on a walk, or during workouts. It’s a practical choice that combines style with functionality.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 001 pcs. | 3 928 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 75 pcs. | 3 691 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 31 pcs. | 4 899 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 2 067 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 562 pcs. | 3 864 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 230 pcs. | 11 038 pcs. | 20 000 pcs. |
360°
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 795 pcs. | 1 389 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 470 pcs. | 6 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 321 pcs. | 6 472 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 906 pcs. | 2 826 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 827 pcs. | 3 274 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 892 pcs. | 3 208 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 880 pcs. | 248 pcs. | 1 500 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 875 pcs. | 2 275 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 868 pcs. | 8 242 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 783 pcs. | 7 476 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 776 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 765 pcs. | 970 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 708 pcs. | 965 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 644 pcs. | 2 887 pcs. | 0 pcs. |
360°