- Homepage
- Eating & drinking
- Bottles
- Glass bottle with sleeve 1000 ml JESSICA
Glass bottle with sleeve 1000 ml JESSICA
Available colours
Leakproof Drinking Bottle made from Glass with neoprene Sleeve, Loop and a capacity of 1000 ml. Your Logo will be printed onto the Sleeve.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6242703 (black) | 3 637 pc. | 6 551 pc. |
0 pc. |
| 6242704 (blue) | 2 132 pc. | 3 227 pc. |
0 pc. |
| 6242705 (red) | 2 377 pc. | 2 996 pc. |
0 pc. |
| 6242707 (grey) | 112 pc. | 1 223 pc. |
0 pc. |
| 6242709 (green) | 1 765 pc. | 3 187 pc. |
0 pc. |
| 6242710 (orange) | 69 pc. | 492 pc. |
5 000 pc. 2026-09-22 |
| 6242711 (pink) | 1 057 pc. | 89 pc. |
0 pc. |
| 6242712 (violet) | 809 pc. | 1 598 pc. |
0 pc. |
| 6242724 (light blue) | 700 pc. | 2 306 pc. |
0 pc. |
| 6242729 (light green) | 1 405 pc. | 2 694 pc. |
0 pc. |
| 6242744 (navy blue) | 868 pc. | 8 242 pc. |
0 pc. |
| 6242777 (dark grey) | 1 981 pc. | 4 015 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
18 x 15 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
DTF1 (direct to film 50 cm2) Colors max: Full color |
10 x 4 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
TT1 (thermotransfer) Colors max: 7 |
10 x 4 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
o 2,5 cm | Monday, 18 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
DTF1 (direct to film 50 cm2)
Front
4 cm
10 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Tonal transitions
Marking durability
Personalisation available
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
DTF1 (direct to film 50 cm2)
Back
4 cm
10 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Tonal transitions
Marking durability
Personalisation available
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
TT1 (thermotransfer)
Front
4 cm
10 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Clean edges of the print
Vibrant and saturated colours
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
TT1 (thermotransfer)
Back
4 cm
10 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Clean edges of the print
Vibrant and saturated colours
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (29) light green |
| Material | glass |
| Capacity | 1000 ml |
| Product size | 8,5 x 24,5 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,535 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013990090 |
| EAN | 4064571028142 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 40 pcs. |
| Large package | 40 pcs. |
| Pcs per pallet | 480 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 52,00 |
| Big master box (width) cm | 42,00 |
| Big master box (height) cm | 53,00 |
| Big master box (weight) kg | 22,900 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 84 |
| Pallet (height) cm | 180 |
Glass Bottle with Sleeve 1000 ml is an excellent choice for those who value functionality and style. Made from high-quality glass, it provides convenient storage for beverages with a capacity of 1000 ml. The neoprene sleeve protects the bottle from damage, while the stainless steel cap ensures a tight seal.
Elegant and eco-friendly, it’s perfect for long days at work, traveling, or the gym. Thanks to its large capacity and durable material, it serves as a reusable alternative to traditional plastic bottles.
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 001 pcs. | 3 928 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 75 pcs. | 3 691 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 31 pcs. | 4 899 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 2 067 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 562 pcs. | 3 864 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 230 pcs. | 11 038 pcs. | 20 000 pcs. |
360°
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 795 pcs. | 1 389 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 470 pcs. | 6 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 321 pcs. | 6 472 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 906 pcs. | 2 826 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 827 pcs. | 3 274 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 892 pcs. | 3 208 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 880 pcs. | 248 pcs. | 1 500 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 875 pcs. | 2 275 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 868 pcs. | 8 242 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 783 pcs. | 7 476 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 776 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 765 pcs. | 970 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 708 pcs. | 965 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 644 pcs. | 2 887 pcs. | 0 pcs. |
360°