- Homepage
- Eating & drinking
- Bottles
- Glass bottle 750 ml PORTER
Glass bottle 750 ml PORTER
Available colours
Large drinking bottle made of borosilicate glass with 750ml capacity and screw cap.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8389866 (transparent) | 708 pc. | 965 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
12 x 18 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
7 x 7 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
4 x 4 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
12 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
C1(A) ceramic decalc
Front
7 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(A) ceramic decalc
Back
7 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (66) transparent |
| Material | glass |
| Capacity | 750 ml |
| Product size | ⌀ 7,6 x 23,7 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,433 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013990090 |
| EAN | 4064571039285 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 30 pcs. |
| Large package | 30 pcs. |
| Pcs per pallet | 720 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 55,00 |
| Big master box (width) cm | 45,50 |
| Big master box (height) cm | 27,00 |
| Big master box (weight) kg | 14,000 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 83 |
| Pallet (height) cm | 195 |
Glass bottle made from high-quality borosilicate glass, offering an elegant and functional solution for those who value a healthy lifestyle. This bottle is suitable for storing both carbonated and non-carbonated drinks, ensuring freshness and full flavor. Thanks to its leak-proof cap, it is safe to carry around, and its capacity provides adequate hydration throughout the day.
Comfortable to drink from, it makes an ideal gift for active individuals or a practical accessory for warm days. This bottle is a stylish addition that combines aesthetics with care for health and the environment.General features: Materials: high-quality borosilicate glass. BPA free.
Dishwasher safe. Suitable for carbonated drinks, but without the cap. Capacity: 750 ml.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 2) certificate2.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 001 pcs. | 3 928 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 75 pcs. | 3 691 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 31 pcs. | 4 899 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 2 067 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 562 pcs. | 3 864 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 230 pcs. | 11 038 pcs. | 20 000 pcs. |
360°
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 795 pcs. | 1 389 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 470 pcs. | 6 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 321 pcs. | 6 472 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 906 pcs. | 2 826 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 827 pcs. | 3 274 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 892 pcs. | 3 208 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 880 pcs. | 248 pcs. | 1 500 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 875 pcs. | 2 275 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 868 pcs. | 8 242 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 783 pcs. | 7 476 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 776 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 765 pcs. | 970 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 708 pcs. | 965 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 644 pcs. | 2 887 pcs. | 0 pcs. |
360°