- Homepage
- Eating & drinking
- Bottles
- Glass bottle 300 ml FABRIZIO
Glass bottle 300 ml FABRIZIO
Available colours
Drinking bottle made of borosilicate glass with 300ml capacity and screw cap.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 8389766 (transparent) | 783 pc. | 7 476 pc. |
0 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
C1(A) ceramic decalc (A) Colors max: 7 |
7 x 7 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
8 x 18 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 4 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
8 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
C1(A) ceramic decalc
Front
7 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
C1(A) ceramic decalc
Back
7 cm
7 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Hand-wash recommended
Print on curved surfaces
Intense colours
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (66) transparent |
| Material | glass |
| Capacity | 300 ml |
| Product size | ⌀ 6,5 x 15,3 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,28 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013990090 |
| EAN | 4064571039278 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |
| Pcs per pallet | 1200 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 37,50 |
| Big master box (width) cm | 37,50 |
| Big master box (height) cm | 34,00 |
| Big master box (weight) kg | 13,700 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 160 |
Glass bottle made from high-quality borosilicate glass, offering an elegant and functional solution for those who value a healthy lifestyle. This bottle is suitable for storing both carbonated and non-carbonated beverages, ensuring freshness and full flavor. Thanks to its airtight cap, it is safe for transport, and its capacity makes it lightweight and convenient to carry.
It’s the perfect choice as a compact travel bottle or an eco-friendly gift for anyone. Designed for multiple uses and crafted from premium glass, the bottle is completely free of BPA and phthalates, guaranteeing safety and no impact on the taste or smell of your drink.General features: Materials: high-quality borosilicate glass. BPA free.
Dishwasher safe. Suitable for carbonated drinks, but without the cap.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 2) certificate2.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 001 pcs. | 3 928 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 75 pcs. | 3 691 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 31 pcs. | 4 899 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 2 067 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 562 pcs. | 3 864 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 230 pcs. | 11 038 pcs. | 20 000 pcs. |
360°
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 795 pcs. | 1 389 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 470 pcs. | 6 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 321 pcs. | 6 472 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 906 pcs. | 2 826 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 827 pcs. | 3 274 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 892 pcs. | 3 208 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 880 pcs. | 248 pcs. | 1 500 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 875 pcs. | 2 275 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 868 pcs. | 8 242 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 783 pcs. | 7 476 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 776 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 765 pcs. | 970 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 708 pcs. | 965 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 644 pcs. | 2 887 pcs. | 0 pcs. |
360°