- Homepage
- Eating & drinking
- Bottles
- Glass bottle 500 ml EUGEN
Glass bottle 500 ml EUGEN
Available colours
Drinking bottle made of glass with grey leak-proof lid and a 500 ml filling capacity. Your advertisement will be engraved on the lid.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 6139404 (blue) | 188 pc. | 2 889 pc. |
10 000 pc. 2026-09-15 |
| 6139405 (red) | 2 562 pc. | 3 864 pc. |
5 000 pc. 2026-08-04 |
| 6139409 (green) | 367 pc. | 2 362 pc. |
0 pc. |
| 6139410 (orange) | 1 364 pc. | 7 253 pc. |
0 pc. |
| 6139411 (pink) | 37 pc. | 1 877 pc. |
0 pc. |
| 6139466 (transparent) | 7 pc. | 14 900 pc. |
20 000 pc. 2026-08-18 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
18 x 15 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3 x 3 cm | Tuesday, 19 May 2026 |
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
o 3,5 cm | Monday, 18 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
T4 (pad printing)
Front
3 cm
3 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
T4 (pad printing)
Back
3 cm
3 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Tuesday, 19 May 2026
L3 (laser engraving)
Cap
ø 3,5 cm
cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | M-Collection |
| Color | (66) transparent |
| Material | glass, stainless steel |
| Capacity | 500 ml |
| Product size | ⌀ 6,1 x 22,2 cm |
| Min. quantity | - |
| Weight | 0,36 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7013990090 |
| EAN | 4064571016606 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carton box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |
| Pcs per pallet | 1200 |
| Small master box (lenght) cm | 0,00 |
| Small master box (width) cm | 0,00 |
| Small master box (height) cm | 0,00 |
| Big master box (lenght) cm | 37,00 |
| Big master box (width) cm | 37,50 |
| Big master box (height) cm | 49,00 |
| Big master box (weight) kg | 18,000 |
| Small master box (weight) kg | 0,000 |
| Pallet (lenght) cm | 120 |
| Pallet (width) cm | 80 |
| Pallet (height) cm | 200 |
Glass Bottle 500 ml is an elegant and eco-friendly alternative to plastic containers. Made from durable glass, it does not affect the taste of beverages, while the stainless steel cap ensures a tight seal and ease of use.
Thanks to its slim design and compact 500 ml capacity, it is perfect for everyday use – at the office, gym, or on the go. Reusable, stylish, and environmentally safe.
| Name | Download |
|---|---|
| 1) certificate1.pdf | |
| 3) Declaration_of_conformity.pdf |
Shipping ceramics, porcelain, and glass involves the need to additionally secure the goods, which increases transport costs.
Shipping costs:
-
0-19 pieces - parcel 12 EUR
-
20 pieces and more - pallet 70 EUR
PLEASE NOTE: Shipping is free for orders of 600 EUR or more.
Similar products
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 001 pcs. | 3 928 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 75 pcs. | 3 691 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 31 pcs. | 4 899 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 4-5 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 pcs. | 2 067 pcs. | 0 pcs. |
New product
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 562 pcs. | 3 864 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 230 pcs. | 11 038 pcs. | 20 000 pcs. |
360°
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 795 pcs. | 1 389 pcs. | 5 000 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 470 pcs. | 6 902 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 2 321 pcs. | 6 472 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 906 pcs. | 2 826 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 1 827 pcs. | 3 274 pcs. | 0 pcs. |
Recycled
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 892 pcs. | 3 208 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 880 pcs. | 248 pcs. | 1 500 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 875 pcs. | 2 275 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 868 pcs. | 8 242 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 783 pcs. | 7 476 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 776 pcs. | 0 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 765 pcs. | 970 pcs. | 0 pcs. |
Eco
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 708 pcs. | 965 pcs. | 0 pcs. |
| 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|
| 644 pcs. | 2 887 pcs. | 0 pcs. |
360°